Austrálie čelí záplavám: Povodně vyhnaly krokodýly a jedovaté hady do ulic!

Zprávy dne 04/02/2025 Od Michal Vatrs Austrálie čelí záplavám: Povodně vyhnaly krokodýly a jedovaté hady do ulic!zdroj: Image by Buy me a coffee, please Buy me a coffee, please from Pixabay

Intenzivní srážky v severovýchodní Austrálii způsobily rozsáhlé povodně, které kromě obvyklých škod přinesly i nové nebezpečí – do městských oblastí se dostali krokodýli a jedovatí hadi. Tito nebezpeční tvorové se pohybují v ulicích, což zvyšuje riziko pro obyvatele. Úřady varují před vstupem do zaplavených oblastí a vyzývají k maximální opatrnosti.

Silné deště a povodně, které zasáhly severovýchodní část Austrálie, způsobily nejen evakuaci tisíců obyvatel, masivní výpadky elektřiny a ohrožení infrastruktury, ale také nečekanou invazi nebezpečných zvířat do měst. Krokodýli a jedovatí hadi byli vyhnáni ze svých přirozených stanovišť a nyní se pohybují v zaplavených oblastech, což vytváří další hrozbu pro místní komunitu. Podle Queenslandské agentury pro ochranu přírody bylo v posledním týdnu hlášeno více než 50 pozorování krokodýlů v městských oblastech a stovky případů výskytu hadů v domovech obyvatel.

Zvířata v ulicích: Nečekané hrozby povodní

Obyvatelé Townsville a dalších zaplavených měst hlásí neobvyklé návštěvníky. Krokodýli, kteří obvykle obývají mangrovové porosty a řeky, se dostali až do městských oblastí, kde plavou v zatopených ulicích nebo se ukrývají v garážích a sklepech. Některé fotografie ukazují krokodýly odpočívající na verandách domů nebo v městských parcích. Podle odborníků mohou tito plazi zůstat v zaplavených oblastech po dlouhé týdny a představují trvalé riziko.

Zdroj: Barbara Fraatz from Pixabay

Jedovatí hadi, mezi nimi i extrémně nebezpeční taipani a hnědí hadi, byli nalezeni v domech, na střechách a dokonce i v evakuačních centrech. Tito plazi se snaží najít suchá místa a mohou představovat smrtelnou hrozbu pro každého, kdo se s nimi nechtěně setká. Úřady evidují desítky případů hadích uštknutí v důsledku jejich zvýšeného výskytu ve městě.

Místní úřady bijí na poplach

Úřady vyzývají obyvatele, aby byli extrémně opatrní a vyhýbali se zaplaveným oblastem. Lidé by se měli důsledně vyhýbat zatopeným ulicím, zejména v noci, kdy je viditelnost nízká a krokodýli jsou aktivnější. Záchranné složky již reagovaly na desítky výzev k odchytu těchto nebezpečných živočichů, avšak kvůli rozsahu povodní je situace velmi náročná.

„Pokud zahlédnete krokodýla nebo hada, neváhejte okamžitě informovat místní úřady. Pokusy o vlastní odchyt mohou být smrtelně nebezpečné,“ varuje odborník na divokou přírodu dr. Mark Collins. Doporučuje také, aby lidé pravidelně kontrolovali své domovy, zejména tmavá a vlhká místa, kde se hadi mohou skrývat.

Image by Belinda Cave from Pixabay

Přetrvávající hrozba

Meteorologové varují, že srážky budou pokračovat, což znamená, že vody nebudou opadat tak rychle, jak by si lidé přáli. Krokodýli i hadi se tak budou nadále pohybovat po městech a hledat úkryt. Je možné, že jejich přítomnost bude trvat ještě týdny po opadnutí vody. Podle posledních predikcí může v příštích dnech spadnout až 200 mm dalších srážek, což zkomplikuje situaci v již zaplavených oblastech.

Budoucnost a opatření

Austrálie se musí připravit na to, že extrémní povodně a následná migrace divokých zvířat do měst se mohou v budoucnu stávat častějším jevem. Odborníci doporučují vypracování nových bezpečnostních opatření, která by zahrnovala lepší varovné systémy pro obyvatele a posílení služeb zaměřených na odchyt nebezpečných zvířat.

Podle profesora biologie Richarda Fostera z Univerzity v Queenslandu by mohlo být řešením například rozšíření řízených vodních kanálů, které by umožnily krokodýlům bezpečně ustupovat do svých přirozených stanovišť, aniž by pronikali do městských oblastí. Místní vláda plánuje investovat do výzkumu a prevence, aby se podobné situace v budoucnu neopakovaly.

Do té doby však obyvatelům nezbývá nic jiného než být maximálně obezřetní a připraveni na možná rizika spojená nejen s vodou, ale i s nečekanými obyvateli jejich měst.

Zdroj: Autorský text, CNNWorld, YouTube, BBC

Nejnovější články