Znáte to – chcete napsat kamarádovi z přednášky, ale místo rychlé zprávy na WhatsApp musíte nejprve přijít domů, připojit se k Xboxu a poté přítele vyhledat v seznamu hráčů. To, co zní pro nás jakkoli nemožně, je však pro syna amerického prezidenta, Barrona Trumpa (19), běžná praxe.
Barron si kvůli své prominentní identitě nemůže dovolit běžné věci – třeba sdílet telefonní číslo. Přesněji řečeno, nesmí ho nikomu dát. „Pokud by lidé číslo dostali, rozdali by ho a pak by mu nepřetržitě volal milion lidí,“ uvedl informátor z okolí mladíka pro server Page Six. Připomněl, že i v poměrně bezpečném sektoru komunikuje výhradně s osobami, jejichž přezdívky dobře zná. I jeho gamer tag zná jen pár vyvolených. Jejich identita je přitom ze strany ochranky pečlivě a průběžně prověřována.
To však nejsou jediná režimová opatření, která musí prezidentův syn podstupovat. Podle zdrojů z NYU jeho jméno a příjmení „prakticky neexistuje“ v žádném školním systému – jde o ochranu proti zneužití dat. Z učebny navíc mizí dřív než všichni ostatní - v obležení ochranky.
K těmto „neviditelným“ protokolům se přidávají i další bezpečnostní pravidla, která běžný student pravděpodobně nikdy nezažije – od omezeného přístupu na veřejnou univerzitní Wi-Fi až po speciálně zabezpečenou e-mailovou doménu.
Veškerá online aktivita podléhá kontrole ze strany bezpečnostních složek, a to včetně aplikací, přes které Barron komunikuje. I proto se uchýlil k herním platformám, které umožňují hlasový chat bez nutnosti zadávat osobní údaje. Je to paradoxní: aby si mohl popovídat s kamarádem, musí se přihlásit do systému určeného primárně pro hraní stříleček.
Bezpečnostní agenti jsou nedílnou součástí jeho univerzitního života – nejen v digitálním prostoru. Monitorují veškeré jeho pohyby, schůzky i sociální interakce, které bývají zpravidla předem hlášeny. Jejich vhodnost a zejména pak rizika jsou pečlivě vyhodnocovány jeho osobním týmem, který rozhoduje o jejich případné realizaci.
Vedle toho se ale o něm mluví jako o naději budoucnosti. Barron vyniká na poli počítačových technologií, zejména pak v jejich šifrování, což ostatně opakovaně potvrdil i sám Donald v rozhovoru pro Fox News. „Vypnul jsem mu počítač, odešel jsem a za pět minut byl zase online. Zeptal jsem se ho, jak to udělal. A on řekl: 'To není tvoje věc, tati',“ řekl pobaveně.