Coca-Cola není jen sladkým osvěžením. Díky svému složení si dokáže poradit s usazeným vodním kamenem, odolnou rzí i připálenou mastnotou. Internetové legendy ji pasují na univerzální čisticí prostředek, který strčí do kapsy i agresivní chemii z drogerie. Zdá se, že funguje jako nouzové řešení tam, kde běžné čisticí prostředky selhávají. Je to ale pravda?
Základní složkou Coca-Coly je voda, cukr (nebo sladidla), kofein a kyselina fosforečná. Právě poslední jmenovaná látka hraje klíčovou roli v jejích čisticích schopnostech. Kyselina fosforečná (H₃PO₄) se běžně používá v průmyslu jako inhibitor koroze a součást některých odmašťovacích prostředků. „Je to velmi účinná látka, která reaguje s oxidy kovů a dokáže je rozpouštět,“ vysvětlil pro Science Daily chemik dr. Robert L. Wolke.

Dalším významným faktorem je kyselost Coca-Coly. Její pH se pohybuje mezi 2,5 až 3, což znamená, že je podobně kyselá jako ocet nebo citronová šťáva. Tato kyselost pomáhá rozpouštět minerální usazeniny a rez.
Kde v domácnosti skutečně pomáhá?
Ať už se jedná o usazeniny v rychlovarné konvici, připáleniny na pánvi nebo zanesené potrubí, Coca-Cola má v domácnosti překvapivé využití. Její účinky skutečně mnohdy překvapí i skeptiky!
Díky obsahu kyseliny fosforečné dokáže Coca-Cola efektivně rozpouštět vodní kámen a rez. Stačí nalít menší množství na zrezivělé šrouby či kovové části, nechat působit několik hodin a poté opláchnout vodou. Stejný trik funguje i u vodního kamene v konvici – po krátkém převaření Coca-Coly lze usazeniny snadno odstranit houbičkou.

Toaleta, jako by ji právě přivezli z výroby
Jedním z nejrozšířenějších tipů na alternativní využití Coca-Coly je její schopnost odstranit usazeniny z toaletní mísy. Pokud vás trápí skvrny od tvrdé vody nebo jiné minerální usazeniny, stačí nalít obsah plechovky do záchodu, nechat působit přes noc a ráno dočistit kartáčem. Výsledek? Čistší toaleta bez agresivních chemikálií.
Stejně efektivně vyčistí i připálené pánve a hrnce, a to zejména díky kombinaci kyselin a oxidu uhličitého, který pomáhá rozpouštět usazené tuky a spálené zbytky jídla. Stačí nalít nápoj na připálenou plochu, nechat několik hodin působit a poté setřít houbičkou.

I oka od oleje zmizí
Coca cola si našla místo dokonce i v automobilovém průmyslu. Nejeden mechanik vám potvrdí, že jde io prostředek, který dokáže mininalizovat skvrny od motorového oleje z betonových podlah. Díky své kyselosti a karbonizaci proniká do struktury skvrny a uvolňuje ji. Stačí nechat působit několik hodin a poté místo vydrhnout kartáčem.
A pak jsou tu šperkaři a zlatníci. Staré, zčernalé mince či zašlé šperky mohou Coca-Colou získat zpět svůj původní lesk. Kyselina fosforečná rozpouští oxidy kovů, což pomáhá odstranit patinu a nečistoty. Též stačí ponořit na pár minut do nápoje a poté vyleštit hadříkem.

Jedna paní povídala
Ačkoliv Coca-Cola skutečně funguje jako čisticí prostředek v řadě případů, nelze ji považovat za univerzální zázrak. Například tvrzení, že dokáže rozpustit zuby nebo kosti přes noc, je zcela zavádějící. Podle experimentů trvá týdny, než se kost začne Coca-Colou viditelně narušovat – což je ale mimochodem přesně to, co by se stalo i v obyčejném octu nebo citronové šťávě.
Podobně je nadsázkou tvrzení, že Coca-Cola dokáže kompletně vyčistit ucpané potrubí. Ano, může pomoci narušit některé mastné usazeniny, ale oproti profesionálním prostředkům na odpady má jen omezenou účinnost.

Arzenál čističů měnit nemusíte
Ačkoliv může Coca-Cola posloužit jako nouzové řešení, její čisticí účinky jsou ve srovnání s běžnými čisticími prostředky slabší. Například ocet nebo jedlá soda mají podobné (a často i lepší) výsledky, přičemž jsou levnější a neobsahují přidaný cukr ani barviva.
Navíc Coca-Cola zanechává lepivý film, který vyžaduje dodatečné opláchnutí, což z ní činí méně praktickou alternativu. Z hlediska ekologie také není ideální volbou – sladidla a fosfáty obsažené v nápoji mohou negativně ovlivnit odpadní vody.
Máte zkušenosti s použitím colových nápojů jakožto čističů?
Zdroj: Science Daily