Influencerce málem odepřeli vstup do země. Celníci ji kvůli úpravám tváře nepoznali

Kauzy a aféry 02/05/2025 Od Jitka Sajdová Influencerce málem odepřeli vstup do země. Celníci ji kvůli úpravám tváře nepoznalizdroj: Koláž redakce TOP DNE: Gessica Kayane – oficiální propagační materiály, fotografie zveřejněná na oficiálních kanálech, použitá se souhlasem autora

Příběh brazilské influencerky Gessicy Kayane, známé jako Gkay, která byla dočasně zadržena imigračními úředníky kvůli tomu, že se po sérii plastických operací výrazně liší od své pasové fotografie, by se dal vnímat jako úsměvný výjev z digitálního světa – kdyby neodhaloval jeden z poměrně závažných paradoxů současné identity: kdo vlastně jsme v době filtrů, skalpelů a sociálních sítí? A kdo nás má právo definovat?

Zatímco pro jejích 20 milionů sledujících na Instagramu je proměna zcela transparentní – Gkay podrobně dokumentovala každou změnu, od výplní rtů po odstranění tukových polštářků v obličeji – státní systém identifikace se stále drží jakési představy o „trvalé tváři“. Jenže ta, jak se ukazuje, je nejen iluzí, ale pro mnohé také pasé. „Téměř mi byl zakázán vstup do země, protože fotografie na všech mých dokladech se teď liší od mého obličeje,“ napsala Gkay na Instagram, čímž nevědomky narazila na problém, který zdaleka nepálí jen celebrity. Na incident upozornil deník New York Post. 

Úředníci ji nepoznali 

V pasu má tvář s přirozeným vzezřením, zatímco nynější Gkay se prezentuje s výrazně upravenými rysy, zářivě rudými vlasy a bradou ostrou jak diamant. Rozpory mezi papírovou identitou a aktuální podobou osobnosti nejsou jen otázkou estetiky – dotýkají se podstaty důvěry mezi občanem a státem. A právě zde začíná být situace poněkud... nepříjemná.



„Pokud si při focení příliš zvýrazníte vzhled, můžete ve skutečnosti zpomalit proces ověřování na letišti,“ uvedla například Gemma Brownová, která upozorňuje na to, že „passport makeup“, fenomén, který se šíří zejména mezi mladými ženami na TikToku, může být spíš past než trik. Australanka Amelia Marni, hvězda reality show, dokonce před pár lety vytvořila návod, jak se nalíčit na focení do pasu, aby výsledek „nepřipomínal policejní zatykač“. Jenže i taková krása, jakkoli precizně vystavěná, musí být v přímém přenosu ověřitelná.



Ač to může působit jako kuriozita,  případ Gkay se rázem mění v precedens. Americké ministerstvo zahraničí například výslovně uvádí, že nový pas je nutné po „významné změně vzhledu“, což zahrnuje operace obličeje, změnu pohlaví, ale i odstranění tetování nebo těžké poranění. Barvení vlasů nebo růst vousů naopak nové doklady nevyžadují – zatím.

Celá událost tak přináší nejen úsměvné meme pro pobavení internetové veřejnosti, ale i nenápadné memento: ve světě, kde se každý den přepisuje definice krásy, se státní aparát snaží udržet krok. Jenže s čím vlastně? S ideálem? Nebo se skutečností, která se mění rychleji než kadence pasových razítek?


Nejnovější články