Někteří učitelé na Základní školy ve Velkých Popovicích důrazně varují před podezřelým chováním mužů v bílé dodávce. Ti se mají pokoušet pod různými záminkami o únos. Případ byl dokonce demonstrován na případu chlapce přímo z místní školy, kterého dva muži, jež mluvili cizím jazykem, měli dokonce pronásledovat. Otevírá se znovu jedna největších urban legend, nebo je snad na místě strach?
"Dnešní prosba mého syna zněla velmi naléhavě. Požadoval, abych pro něj přijela přímo před školu a odmítl z budovy udělat krok, do té doby, dokud nebudu stát přímo před vchodem," sdělila redakci Top Dne jedna z maminek, jejíž dítě zde navštěvuje Základní uměleckou školu. Jak potvrdili i žáci školy, došlo k důraznému varování přímo ze strany paní učitelky, která referovala o případu, který je aktuálně v šetření policie.
Dětem mělo být řečeno, že se v okolí pohybují podezřelí muži, kteří se přepravují v bílé dodávce, a že v jednom případě dva muži cizojazyčného původu údajně pronásledovali stejně starého žáka, který se na poslední chvíli stihl ukrýt ve škole.
Redakce Top dne.cz v souvislosti s touto vlnou obav oslovila i policejní oddělení. To potvrdilo, že na místo vyjela policejní hlídka, nyní je případ v šetření. K obezřetnosti vyzývá i ředitelství školy, které rodičům zaslalo hromadný informační email. Stojí v něm doporučení, aby rodiče doprovázeli děti do školy i ze školy, minimálně dokud se případ neprověří. Tento incident je jen dalším apelem na rodiče, aby podobná hlášení nebrali na lehkou váhu!
Proč bílé dodávky děsí?
Případ, který rozvířil vody ve Středočeském kraji, rozhodně není prvním svého druhu. V roce 2016 vyvolala vlnu strachu situace na sídlišti Špičák v České Lípě. Neznámý muž tam podle svědků oslovil chlapce na autobusové zastávce a nabídl mu svezení bílou dodávkou. Dítě odmítlo. Řidič odjel. Policie se případem zabývala, nenašla však žádný důkaz o trestné činnosti. Přesto tehdy padla doporučení školám, aby děti varovaly a rodiče si své ratolesti lépe hlídali. O dva roky později se podobný případ šířil Krnovem. V živé paměti je i případ z Nymburska.
Bílé dodávky jsou v epicentru pozornosti i za hranicemi. V USA varovali v roce 2019 obyvatelé Filadelfie před dodávkami, které údajně „vyrážejí lidem ledviny“. V Austrálii zas jeden z rodičů přísahal, že jeho dcera byla málem unesena bílou dodávkou. Policie nikdy nic neprokázala, případy si tak žijí vlastním životem. Někteří jim pak přisuzují i status takzvané urban legend.
Nebezpečný vedlejší efekt
Díky tomu se v posledních letech veřejný prostor naučil být na podobné zprávy ostražitý. Média psala o „městských legendách“, policie varovala před poplašnými zprávami a z některých případů se nakonec opravdu vyklubala dětská fantazie nebo virální výmysl. Jenže právě to s sebou nese nebezpečný vedlejší efekt. Podobné případy totiž mohou inspirovat k trestné činnosti.
Nejsmutnějším rizikem bagatelizace podobných případů je to, že může paradoxně působit jako nepsaná výzva. Jestliže opakovaně slýcháme, že „žádná dodávka neexistuje“ a „děti si všechno vymyslely“, může to v krajním případě dodat odvahu někomu, kdo s podobným záměrem skutečně uvažuje. Zneužití kolektivní skepse není jen teoretická hrozba – ve společnosti zahlcené informacemi se každá nečinnost může stát nápadně hlasitou zprávou.
Zvýšená pozornost je na místě
Poslední oficiální data o hlášených únosech mluví o 1 397 případech pohřešovaných dětí. Do zvláštní kategorie „dítě v ohrožení“ pak spadlo 29 případů – všechny byly naštěstí úspěšně vyřešeny.
Tyto údaje ukazují, že problematika únosů dětí, ať už vnitrostátních či mezinárodních, je v České republice stále aktuální a vyžaduje zvýšenou pozornost jak ze strany orgánů činných v trestním řízení, tak i veřejnosti.
Zdroj: Autorský text, vyjádření ředitele školy, vyjádření policie, Ministerstvo vnitra, výpověď svědků, Nova, Bruntálský deník