NASA zveřejnila snímek z Marsu. Lidé jsou přesvědčeni, že jde o část lebky

Zprávy dne 21/04/2025 Od Michal Vatrs NASA zveřejnila snímek z Marsu. Lidé jsou přesvědčeni, že jde o část lebkyzdroj: Zdroj: NASA – fotografie z oficiálního blogu science.nasa.gov, materiál ve veřejné doméně určený k volnému redakčnímu použití

Mars opět zapojil lidskou fantazii. Nový snímek roveru Perseverance ukazuje formaci připomínající lebku. NASA uklidňuje vědeckým vysvětlením, internet však žije vlastním životem.

Na Marsu to občas vypadá, jako by si s námi planeta hrála. Nejnovější snímek z roveru Perseverance ukazuje formaci, která na první pohled připomíná lidskou lebku. Surová fotografie pořízená kamerovým systémem ZCAM okamžitě rozpoutala živé debaty. Není divu, Mars dlouhodobě fascinuje nejen vědce, ale i veřejnost, a každý podobný objev oživí staré spekulace.

NASA se k tomu ale postavila střízlivě. Podle jejích vědců jde nejspíš o klasický případ pareidolie – tedy jevu, kdy lidský mozek automaticky hledá známé tvary i tam, kde žádné být nemají. „Mars je plný zvláštních útvarů. Tato 'lebka' je další ukázkou, jak příroda někdy vytvoří optický klam,“ uvedla agentura v krátkém oficiálním prohlášení. Navíc vědci upozorňují, že oblast Skull Hill je bohatá na tzv. "float" horniny – kameny, které se mohly na své místo dostat působením větru, sesuvů nebo meteoritických dopadů. I to může vysvětlovat, proč některé útvary působí na první pohled neobvykle.

Internet ale tohle vysvětlení nepřijal úplně bez emocí. Pod příspěvky NASA na Instagramu a Facebooku se rozjely vášnivé diskuze. Někteří vtipkovali, že by na Mars měli poslat archeology, jiní v nadsázce psali o „prvním hřbitově mimo Zemi“. A samozřejmě se objevily i hlasy spekulující o dávné civilizaci, která prý mohla Mars kdysi osidlovat. Někteří komentující šli ještě dál a naznačovali, že podobné nálezy jsou systematicky podceňovány.

Nejde o první podobný případ. Už v 70. letech rozvířila představivost lidí takzvaná „tvář na Marsu“, kterou zachytila sonda Viking 1 v oblasti Cydonia. Tehdejší snímky ukazovaly útvar připomínající obří lidský obličej, což vedlo ke vzniku mnoha fantastických teorií. Pozdější mise s lepším rozlišením však ukázaly, že šlo pouze o hru světla a stínu na nerovném terénu. Historie se tak v jistém smyslu opakuje – tentokrát s „lebkou“ v oblasti přezdívané Skull Hill.


Z vědeckého pohledu je tedy vysvětlení jednoduché, přesto však podobné nálezy připomínají, jak snadno lidská představivost ožívá v prostředí neznámých světů. A právě to je možná na objevování vesmíru nejpřitažlivější.


Autorský text vychází ze sledování oficiálního blogu NASA Science, surových snímků mise Perseverance a komentářů pod oficiálními účty NASA na Instagramu a Facebooku.


Nejnovější články