„Nechala jsem si to píchnout do boků.“ Ženy na TikToku se chlubí výplněmi, některé končí na JIPce

Zprávy dne 01/07/2025 Od Michal Vatrs „Nechala jsem si to píchnout do boků.“ Ženy na TikToku se chlubí výplněmi, některé končí na JIPcezdroj: Unsplash

Přesýpací silueta je nový ideál. Ženy si kvůli ní nechávají vpravovat výplně do boků – často nelegálně a na vlastní nebezpečí.

Na TikToku se rozjel nový šílený trend. Mladé ženy natáčejí videa, ve kterých přiznávají, kolik mililitrů výplně mají vpíchnuto v bocích. „Mám v sobě 200 ml oleje,“ prohlašuje uživatelka s hashtagy #hipfillers a #liquidbbl. Její video má přes milion zhlédnutí a další desítky podobných přibývají denně. Cílem je výrazně zúžený pas a přehnaně zakulacené boky – takzvaná přesýpací silueta, inspirovaná estetikou Instagramu a celebrit. Jenže za tímhle „vylepšením“ se často skrývají nelegální výplně, neodborné zákroky a zdravotní následky, které končí i hospitalizací.

Zákroky, které se v USA a Británii nabízejí pod názvem hip fillers, mají být méně invazivní alternativou ke klasickému BBL, tedy brazilskému liftingu hýždí.

Místo klasické operace si ženy nechávají látku přímo vpichovat do boků – používá se k tomu například kyselina hyaluronová, poly‑L‑mléčná kyselina (například Sculptra), a v některých případech i silikonový gel. Jenže podobné zákroky jsou v řadě zemí buď přímo zakázané, nebo je mohou provádět jen přísně certifikovaní lékaři. I tak se podle americké stanice ABC News spousta žen vydává do zahraničí – třeba do Kolumbie nebo Mexika – kde slibují podobné výplně za zlomek ceny. Jenže tam často chybí hygienické standardy i jakákoliv odborná kontrola.

Britská influencerka Charlotte Booth, kterou oslovil deník The Sun, popsala hrůzný zážitek poté, co si nechala aplikovat 200 ml výplně do každé strany boků. Tělo látku odmítlo, objevily se silné bolesti, černání kůže a infekce. Lékaři jí museli část tkáně chirurgicky odstranit, hrozilo jí selhání orgánů a trvalé následky. Podobných případů je víc. Lékaři po celém světě varují, že se kvůli tomuto trendu množí komplikace jako abscesy, sepse, záněty, migrace silikonového materiálu, a v krajních případech i embolie vedoucí k smrti. Americký úřad FDA na svých stránkách varuje, že silikonové výplně mimo obličej jsou zakázané, protože mohou vést k mrtvici, oslepnutí nebo dokonce fatálnímu kolapsu organismu.

Přesto se sociální sítě plní videi, která hip fillers oslavují. TikTok i Instagram zobrazují stovky influencerů a influencerek, kteří bez lékařského vzdělání doporučují výplně jako „rychlé a bezbolestné řešení“. Nechybí ani reklamy na balíčky typu „liquid BBL“ s aplikací v hotelovém pokoji, jak upozorňuje reportáž The Guardian. Tamní lékaři evidují výrazný nárůst komplikací a stížností na nelegální výplně a žádají státní zásah.

Ve Spojených státech se podle dat z dokumentu IMPACT x Nightline, který odvysílala stanice ABC News, provedlo v roce 2021 přes 61 tisíc BBL zákroků – o 37 % víc než předchozí rok. Podstatná část pacientek ale podle lékařů volí neoficiální cestu – a právě tam začínají tragédie. Výplně, které se nevsáknou, mohou vytvářet hrboly, tvrdé uzly, nebo se šířit do okolních tkání. Některé ženy dokonce později končí na sále kvůli vyříznutí části hýždí nebo boků.

Videa na TikToku zatím dál trend šíří. Některé uživatelky už ale otevřeně varují ostatní, že „krása za každou cenu“ může skončit na JIPce. Přesto se pod hashtagem #designerhips objevují nová a nová videa, včetně těch, kde ženy porovnávají, kolik výplně „unesou“. V komentářích se to hemží otázkami: Kdo to dělá? Kolik to stojí? Bolí to?

Skutečná odpověď zní: ano, bolí to. A může to bolet do konce života.

Nejnovější články