Na TikToku se objevují stovky videí žen, které otevřeně mluví o omlazení intimních partií. Vaginální facelift, dříve tabuizovaný zákrok, se dnes stává běžnou součástí postporodní péče i vztahového sebehodnocení.
„Přítel mi řekl, že je to jak tunel. A to byla poslední kapka,“ svěřila se uživatelka @reclaimmylips ve videu, které má přes 1,2 milionu zhlédnutí. Není sama. Hashtagy jako #vaginalrejuvenation, #femalefacelift nebo #designerpussy mají dohromady desítky milionů views. Vaginální facelift se stal virálním trendem a řada žen ho dnes podstupuje z důvodů, které jdou daleko za hranice zdravotních indikací.
Pod tímto pojmem se skrývá celá škála zákroků – od neinvazivního laserového zpevnění až po chirurgické zúžení poševního kanálu. Kliniky zákroky často balíčkují pod názvy jako „intimní omlazení“ nebo „rekonstrukce po porodu“. A poptávka podle Mezinárodní společnosti estetické plastické chirurgie (ISAPS) roste. Jen v roce 2023 se podle dat ISAPS provedlo přes 80 tisíc těchto zákroků, což je nárůst o 36 % oproti předchozímu roku.
Základní rozdíl spočívá v metodě. Laserové zákroky (například přístroji jako Femilift nebo Juliet) nevyžadují řezání ani anestezii. Zpevňují sliznici a stimuluje se tvorba kolagenu. Výsledek? Lepší lubrikace, vyšší elasticita a někdy i zlepšení sexuálního prožitku. Na druhé straně spektra jsou invazivní zákroky, jako například vaginoplastika nebo perineoplastika, kdy se chirurgicky zužuje vchod do pochvy. Tyto operace už vyžadují klasickou rekonvalescenci, a i když jsou náročnější, ženy je často popisují jako „návrat do doby před porodem“. „Chtěla jsem, aby to tam dole vypadalo jako dřív. Prostě mladší a víc žensky,“ popsala jedna z pacientek v rozhovoru pro New York Post, která zákrok labia puff podstoupila kvůli ztrátě objemu po porodu.
Jedno sezení laserem může vyjít zhruba na deset až dvacet tisíc korun. Jenže málokdy stačí jedno – většina žen podstupuje tři. U klasických operací, kde se řeže a uspává, se částky často pohybují kolem sta tisíc, někdy i víc.
Důvody? Porod, hormonální změny po třicítce, ale i vliv pornografie a partnerský tlak. Některé ženy chtějí „vrátit čas“, jiné zákrok označují za formu sebelásky. A pak jsou tu i případy, kdy se k zákroku odhodlají po necitlivých komentářích partnera.
Lékaři varují, že řez není vždy řešení. Někdy za tím, co ženy cítí jako problém, může být hormonální rozkolísání, vleklá infekce nebo něco, co je spíš v hlavě než v těle.
Některé ženy říkají, že jim zákrok změnil život. Jiné ale poukazují na nový typ tlaku, který s sebou přináší estetické trendy a očekávání. „Oblast vaginal rejuvenation musí být pečlivě přezkoumána – zejména co se týče účinnosti a bezpečnosti těchto zákroků,“ varoval plastický chirurg Paul Banwell v článku The Guardian.
Odborníci tak bijí na poplach. Upozorňují, že kult dokonalosti se přesunul i do oblastí, které byly dosud mimo pozornost estetiky. A že „omlazení vaginy“ není automaticky řešením hlubších problémů v sebevnímání nebo vztazích.
Téma, o kterém se ještě před pár lety nemluvilo nahlas, dnes rezonuje napříč generacemi i kontinenty. A „vaginální facelift“ se stává součástí slovníku moderní ženy.