Rozvod má často banální kořeny: Právnička prozradila, co páry nejčastěji ničí. A není to nevěra.

Psychologie 04/05/2025 Od Jitka Sajdová Rozvod má často banální kořeny: Právnička prozradila, co páry nejčastěji ničí. A není to nevěra.zdroj: Angelo Moleele on Unsplash

Je to trochu ironie osudu, že o lásce toho nejvíc vědí ti, kteří sledují její rozpad z první řady. Právnička Padideh Jafari, zakladatelka kanceláře Jafari Law & Mediation Office, si z rozvodů svých klientů udělala učebnici mezilidských vztahů – a s pozoruhodnou upřímností o nich promluvila pro deník New York Post.

Kdyby to bylo jen o aférách, dalo by se to svést na špatnou chvíli a pomíjivé slabosti. Jenže rozvody, jak vyplývá z její praxe, často vyrůstají z něčeho mnohem obyčejnějšího. Z přehlédnutí. Z nedorozumění. Z tichého odcizení.

„Manželství může být krásná věc, ale kromě lásky vyžaduje práci a záměr,“ řekla Jafari. Jinými slovy: samotná vášeň nestačí. A právě na tuto domněnku mnozí tvrdě doplácejí.

1. Kariéra před manželstvím, děti místo partnera

Možná je to moderní nákaza – pocit, že kariéra je něco jako čtvrtý člen domácnosti, který přirozeně dostane přednost. Jafari však varuje, že právě tato volba bývá začátkem konce.

„V žádném případě nemůžete upřednostňovat kariéru před manželstvím,“ uvedla s důrazem. Překvapivě ale doplnila, že ani děti by neměly být záminkou k tomu, proč partnerství ztrácí vzájemnost. „Samozřejmě, že milujete své děti a musíte se starat o jejich fyzické a emocionální potřeby, ale nezapomínejte na svého partnera.“

To poslední zní na první poslech nepatřičně, až necitlivě. Ale není to výzva k zanedbání dětí – spíš připomenutí, že dítě vycítí, když se doma nevede láska. Důsledky na psychiku dětí z rozbitých vztahů jsou ostatně dobře zdokumentované (viz např. studie).

2. Iluze dokonalosti na Instagramu

Zatímco dřív lidé tajili své mimomanželské eskapády ve stínu kancelářských večírků, dnes to začíná – a často i končí – na mobilním displeji. Jafari to nazývá přímo: „Od opětovného spojení se starými vztahy až po tajné zprávy, sociální média přiživují moderní rozvody.“

Člověk, který začne „jen tak“ proklikávat staré známosti, už podle ní balancuje na hraně. A nejde o žárlivost. Spíš o to, že v prostředí filtrovaných zážitků se realita manželství jeví jako příliš obyčejná.

„Sociální média nás nutí myslet si, že někde jinde je tráva zelenější,“ řekla. A pak dodala větu, která by mohla viset v každé ložnici: „Ale jako ženatý nebo vdaná osoba byste měl/a myslet na svůj vlastní domov – "zalévat a hnojit svůj trávník", aby byl krásný po boku svého partnera.“

3. Mluvíte spolu, ale neslyšíte se?

Komunikace, to je takový evergreen vztahových rad. Jenže Jafari upozorňuje, že nestačí mluvit – je třeba vnímat.

„Může to vést k frustraci a zášti,“ varovala s tím, že i zdánlivě neškodné dokončování partnerových vět může v partnerovi vyvolávat pocit nepochopení. Lidé se často domnívají, že vědí, co ten druhý chce říct. Jenže domněnka není porozumění.

„Snažte se zastavit a být v konverzaci přítomni,“ radí právnička. Klást doplňující otázky, být skutečně zvědavý. Ne jen čekat, až přijde řada na odpověď.

4. Láska nestačí

Ačkoli by to málokdo chtěl slyšet, přemíra romantiky na začátku vztahu může být nebezpečně zavádějící. „Pokud spolu chcete být navždy, není důvod se brát rychle,“ zdůraznila Jafari. V jejím podání to nezní jako cynismus, ale jako pragmatická empatie.

Doporučuje, aby páry prošly společně různými životními etapami, než se rozhodnou ke sňatku – obrazně i doslova. Vidět se v nemoci, při ztrátě zaměstnání, v napětí, které přinášejí rozdílné hodnoty.

„Věnujte čas budování silného emocionálního základu,“ zdůraznila. A dodala, že by se lidé měli bavit nejen o svých snech, ale i o těch méně poetických věcech – financích, dětech, životních prioritách. Ať je jasné, s kým jdete do života – a ne jen do svatební fotografie.

Zdroje: Autorský text, New York Post, PubMed

Nejnovější články