Ženy toho mají dost. TikTok zaplavila vlna #gymbikini na protest proti kritice ženského oblečení

Zprávy dneKauzy a aféryZdravě a fit 16/04/2025 Od Michal Vatrs Ženy toho mají dost. TikTok zaplavila vlna #gymbikini na protest proti kritice ženského oblečenízdroj: Neel Shakilov from Pixabay

Komentář majitele irského gymu o „cvičebních bikinách“ rozpoutal lavinu. Ženy se postavily za právo oblékat se podle sebe – a spustily virální kampaň.

Nečekané poznámky majitele irské posilovny rozvířily diskuzi po celém světě. Paul Byrne, zkušený trenér a majitel vyhlášeného gymu v Dublinu, vzbudil rozruch svým komentářem v rozhlasovém rozhovoru. Nelíbí se mu, když ženy chodí cvičit jen ve sportovních podprsenkách a kraťoučkých šortkách. Podle něj tím „zbytečně poutají pozornost“ a mohou prý rušit ostatní při tréninku.Jenže veřejnost to viděla jinak.

@alimillsfit Sometimes men should just not speak #gymgirlsoftiktok #gymbikini #gymgirltiktok #gymgirlthings ♬ Astringent and nimble electric piano jazz (1017112) - Doggie Jazz

TikTok spustil protestní lavinu

Výroky rychle obletěly internet a především TikTok. Místo tichého souhlasu se spustila vlna odporu. Mladé ženy začaly sdílet videa, kde sebevědomě cvičí právě v tom, co Byrne kritizoval – a přidávaly hashtag #gymbikini. Během několika dní nasbíraly stovky tisíc zhlédnutí a vytvořily z původně hanlivého výrazu symbol svobody a osobního výrazu.

„Chci cvičit v tom, v čem se cítím silná“

„Tohle není o vzhledu. Je to o tom, že se cítím silná, sebejistá a v pohodě. Nechci, aby mi někdo říkal, co si mám vzít na sebe, když jdu makat na svém těle,“ říká ve svém videu influencerka @fitwithamy, jejíž příspěvek s hashtagem #gymbikini získal přes 2 miliony zhlédnutí. Její postoj sdílely tisíce žen – mnohé z nich přidaly i vlastní příběhy o tom, jak se v posilovnách necítí respektované.

Zastání od trenérek i veřejnosti

Do debaty se vložila i osobní trenérka a bývalá misska Nathalie Lennon, která v reakci na Byrneova slova uvedla: „Vést ženy k tomu, aby se zakrývaly kvůli pohodlí ostatních, je přežitek. Tohle už není rok 1950.“ Zdůraznila, že ve fitness prostředí by měl být prostor pro každého – bez ohledu na věk, pohlaví nebo styl oblečení. Byrne se později snažil svá slova mírnit, ale už bylo pozdě – hashtag se stal symbolem odporu vůči „body shamingu“.

Jak to vidí české trenérky?

A jak by tahle situace rezonovala u nás? Podle české trenérky Anety Kábrtové, která vede vlastní studio v Plzni, se podobné poznámky objevují i v českém prostředí. „Není to běžné, ale občas slyšíte, že je ‚někdo moc vyzývavý‘. Mně osobně vadí spíš to hodnocení. Pokud se někdo cítí dobře ve sportovní podprsence, ať v ní klidně cvičí. Důležitý je výkon, ne obal,“ uvedla pro TOPDNE.cz .

Svoboda místo předsudků

Fitness svět se mění. Místo jednotného „dress codu“ nastupuje rozmanitost a individuální přístup. Sociální sítě dávají prostor hlasům, které byly dřív umlčovány. A hashtagy jako #gymbikini připomínají, že posilovna není přehlídka konzervativních pravidel, ale prostor pro rozvoj, svobodu a sebepřijetí. Možná je načase přestat řešit, kdo má co na sobě – a začít se soustředit na to, co na sobě dělá.

Zdroj: Autorský text, New York Post, News, New York Post

Nejnovější články