Blackout zasáhl jih Evropy: Španělsko, Portugalsko i část Francie se ponořily do tmy. Příčina je zatím nejasná

Zprávy dne 29/04/2025 Od Michal Vatrs Blackout zasáhl jih Evropy: Španělsko, Portugalsko i část Francie se ponořily do tmy. Příčina je zatím nejasnázdroj: Claudio Schwarz on Unsplash

Španělsko a Portugalsko postihl masivní výpadek proudu. Doprava kolabovala, obchody zavřené. Podle expertů jde o událost, která nemá v posledních letech obdoby.

Zpráva o masivním výpadku proudu, který zasáhl Pyrenejský poloostrov a část Francie, působí jako z jiného světa. Jenže se to skutečně stalo. Krátce po poledni v pondělí 28. dubna se všechno změnilo. Semafory zhasly, metro se zastavilo, světla v kancelářích i nemocnicích zhasla – a to najednou, bez varování. V Madridu lidé zůstali uvěznění ve výtazích. V Lisabonu doprava kolabovala pod náporem chaosu. A v Toulouse? Tam přestaly fungovat i platební terminály, lidé stáli bezmocně před obchody.


Bez elektřiny zůstaly velké části jižního Španělska, celé Portugalsko a částečně i jihovýchodní Francie. Odborníci mluví o události, která v rozsahu nemá v posledních letech obdoby. A i když šla většina sítí nahodit během několika hodin, u lidí přetrvává silný pocit nejistoty. A s ním i spousta nezodpovězených otázek.

Co se vlastně stalo?

Odborníci mluví o „indukované atmosférické vibraci“
Přesná příčina? Zatím nejasná. Jedním z možných vysvětlení, se kterým přišla portugalská síťová společnost REN, je neobvyklý atmosférický jev. Nejde o běžný výpadek způsobený přetížením – tentokrát padlo podezření na takzvanou atmosférickou indukci. Tento vzácný fenomén prý může v síti vyvolat náhlé výkyvy ve frekvenci. A právě to má potenciál destabilizovat celý systém a odříznout části států od elektřiny během několika sekund.


Podle společnosti Red Eléctrica de España za tím stála mimořádně silná oscilace v síti – natolik nezvyklá, že se Španělsko automaticky odpojilo od zbytku evropské přenosové soustavy. Firma ji popsala jako zcela výjimečný jev, se kterým se zatím nesetkali. Systémy byly přetížené a ochranné prvky spustily odstavení.

Na internetu se začaly rychle šířit spekulace o kybernetickém útoku. Ty ale oficiální zdroje záhy popřely. Národní kryptologické centrum spolu s Institutem kybernetické bezpečnosti (INCIBE) ujistily veřejnost, že nešlo o hackerský útok ani o zásah zvenčí.

Život bez proudu: ulice v chaosu, metro v tichu, tenis bez diváků

Dopad na každodenní život byl okamžitý. V některých čtvrtích Madridu nefungovalo metro přes dvě hodiny. V Lisabonu zůstaly desítky lidí uvízlé v kabinách lanovky. V bankách se zastavily transakce, obchodní centra zavřela kvůli bezpečnostním systémům a platební brány se staly nefunkčními.

Turnaj Madrid Open, který právě probíhal, byl kvůli výpadku přerušen – zápasy se neodehrály kvůli výpadku osvětlení a chaosu v okolí. V některých nemocnicích musely být aktivovány záložní generátory, jinak by přístroje ohrožující život přestaly fungovat. Letiště hlásila menší zpoždění, i když hlavní systémy měly vlastní záložní napájení.

Rychlá reakce, ale i varování do budoucna

Obnovení dodávek začalo už v odpoledních hodinách. Do večera bylo plně pokryto 61 % území Španělska a během noci se podařilo obnovit 99,95 % energetických toků. Přesto se ukázalo, že ani robustní a pečlivě sladěná evropská síť není imunní vůči nečekaným výpadkům. Zranitelnost tu zkrátka existuje – i když si ji běžně neuvědomujeme.

Evropská komise už zahájila šetření, stejně jako jednotlivé státy. Hledá se odpověď na zásadní otázku: šlo skutečně o přírodní jev, nebo je za tím něco víc? Podle expertů bude teď klíčové zaměřit se na prevenci – od lepší koordinace národních sítí až po investice do ochranných systémů. Energetická bezpečnost se tak znovu dostává do popředí.

Zdroj: Autorský text, Red Eléctrica de España, REN.pt, AP News, Euronews, The Guardian

Nejnovější články