Ledová voda, beton místo postele. Lidé se dobrovolně trápí, aby konečně něco cítili

Zprávy dne 07/07/2025 Od Michal Vatrs Ledová voda, beton místo postele. Lidé se dobrovolně trápí, aby konečně něco cítilizdroj: Unsplash

Studená sprcha, hlad, spánek na zemi. Nový virální trend nabádá k odmítnutí pohodlí. Prý je to jediná cesta, jak znovu pocítit život naplno.

Na TikToku a Redditu se šíří zvláštní životní směr. Jeho podstata je jednoduchá: vzdej se pohodlí, které tě otupuje. Mladí lidé dnes dobrovolně spí na zemi, sprchují se výhradně studenou vodou a místo pestrého jídelníčku si dají každý den totéž. Ne proto, že by museli. Ale proto, že prý až za hranicí komfortu začíná skutečný život. Hashtag #embracediscomfort má přes 60 milionů zhlédnutí a ukazuje desítky výzev – od „no bed challenge“ až po měsíce bez tepla, kofeinu nebo elektroniky.

Na platformě Reddit, konkrétně v komunitě r/HubermanLab, jeden z uživatelů popisuje, jak začal spát na tvrdé podlaze. Po pár nocích na zemi prý začal vnímat napětí v zádech, ale zároveň si všiml, že vstává dřív a držení těla se mu zpevnilo. „Neřekl bych, že je to příjemné. Ale mám pocit, že se na sebe zase umím spolehnout,“ píše jeden z diskutujících pod příspěvkem, který vzbudil poměrně velkou odezvu.

V komunitě r/Stoicism pak lidé popisují, jaké to je, sprchovat se každý den jen studenou vodou – bez výjimky, bez kompromisu. Jeden z příspěvků shrnuje roční výzvu takto: „Ze začátku jsem to nenáviděl. Ale pak jsem pochopil, že nejde o pohodlí. Jde o to, přijmout nepříjemné a neutíkat před ním.“ Uživatelé popisují nejen fyzické účinky – zlepšení imunity, cirkulace a kvality spánku – ale i psychickou změnu: pocit větší stability, odolnosti a vděčnosti.

Na TikToku se mezitím objevují videa, ve kterých lidé ukazují své nové rutiny: odstranili postel a spí jen na rohoži, místo teplého jídla jí suchou rýži, vyhýbají se světlu a nahrazují večerní displeje svíčkami. Někteří vypínají lednici, jiní zahajují 30denní „dopamin detox“. Trend nemá přesnou definici – ale má jasný směr: přestat si zjednodušovat svět a zkusit si ho znovu prožít v plné síle, ať už je příjemný, nebo ne.

Psychologové se k tomu staví opatrně. Na YouTube kanále Caroline Wise najdeme videa, která se věnují právě vlivu dobrovolného nepohodlí na psychiku. Podle ní může jít o zdravý způsob, jak narušit pasivní zacyklení – pokud ale člověk chápe smysl toho, co dělá. „Nepohodlí není cíl. Je to nástroj. Pokud nevíte, proč ho používáte, může se snadno obrátit proti vám,“ vysvětluje ve videu o emoční regulaci.

Výzvy typu „no comfort for 30 days“ se sice můžou zdát jako další módní extrém, ale něco v nich rezonuje. V době, kdy je možné téměř vše řešit kliknutím, se objevuje skupina lidí, kteří dobrovolně kráčí opačně. Chtějí cítit hlad, chlad, ticho. Tvrdí, že právě to je návrat k sobě – i když bolí.

Nejnovější články