Nejdřív to byl jen malý bílý váček, nenápadný jako žvýkačka. Zejména díky síle sociálních médií se však proslavily jako zdánlivě bezpečná varianta ke kouření cigaret. Nikotinové sáčky jsou tak novým symbolem veřejnozdravotní hrozby.
Nikotinové sáčky postrádají výrazný zápach cigaret, který dřív spolehlivě prozradil každého kuřáka už na metry daleko. Prostě se vloží pod ret. Jsou diskrétní, stylové a – jak říkají teenageři – „fungují rychle“. Výrobci lákají na design evokující spíš balení bonbonů než návykové látky, ale realita je mnohem méně sladká. „Měřím 173 centimetrů a mám ženskou postavu, která se nedá přehlédnout,“ řekla pro New York Post PR konzultantka Kellie Whiteheadová, která sáček vyzkoušela společně se svým synem. „Přesto jsem měla závratě, zrychlený tep, návaly horka. Co to asi udělá s třináctiletou dívkou?“
V USA už dnes tyto „polštářky na rty“ pravidelně používá přes pět procent teenagerů – konkrétně 5,4 % středoškoláků podle studie Univerzity Jižní Kalifornie. Ještě před rokem to byla tři procenta. Skok, který rozhodně není náhodný.
„Přestože nikotinové sáčky neobsahují tabák, nebezpečí představuje účinek nikotinu, který má na vývoj dětského a dospívajícího mozku behlahý vliv,“ říká pro New York Post Dae-Hee Han, postdoktorand z USC a hlavní autor studie a doplnil: „Ovlivňuje hlavně pozornost, paměť a schopnost učení.“ Jinými slovy: co u dospělého vyvolá jen krátké bušení srdce, může u dítěte způsobit trvalé změny nervových drah.
V Česku jsou sáčky dostupné v trafikách i online a – podobně jako v USA – by je měly kupovat pouze osoby starší 18 let. Kontrola? Většinou minimální. V některých automatech, které prodávají produkty typu Zyn nebo Velo, se ověření věku rovná prostému přiložení platební karty. Jinými slovy, naprosto zanedbatelné zabezpečení.
Mezi teenagery se kolem nikotinových sáčků vytvořila určitá subkultura. Na sociálních sítích se mluví o tzv. maskuzynitě – životním stylu, který má evokovat drsnost, mužnost a zároveň minimalistickou estetiku. Sáček se stává součástí identity, performancí. Nosit ho není vnímáno jako zlozvyk, ale jako gesto. Joe Rogan ho zmiňuje ve svých podcastech, Bert Kreischer se k němu přiznal ve videu a Tucker Carlson na něm rovnou postavil vlastní značku (ALP). A co Instagram? Influencer s přezdívkou @zynisgod hlásí přes 200 tisíc sledujících.
Není divu, že stát New York letos zvažoval zákaz ochucených variant – zejména kvůli příchutím jako mango, skořice nebo „cool mint“, které evidentně cílí na mladší publikum. Argument? Přesně ten, který už kdysi zazněl u vapování: příchutě přitahují děti
Za bílým úsměvem je bílý sáček – a v něm koktejl, o kterém nechcete vědět
Na první pohled to vypadá neškodně: nikotin, nějaký ten sladidlový nosič, trocha celulózy. Jenže jakmile se ponoříte do složení těchto sáčků hlouběji, začnou se objevovat látky, které vyvolávají otázky. Jednou z nich je eugenol, který sloužil jako anestetikum, rozporuplné debaty vyvolává i linalool, který je známý z repelentů. nebo syntetické příchutě na bázi aldehydů. V některých analyzovaných sáčcích byly navíc odhaleny stopy nitrosaminů – chemických sloučenin, které Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC, 2021) řadí mezi potenciální karcinogeny skupiny 2A.
Neviditelné riziko a viditelná budoucnost
Nikotin už není strašákem 90. let. Ve své nové podobě se tváří jako produkt wellness generace. Nikdo ho necítí, nikdo ho nevidí, a tak se o něm nemluví. Ale odborníci na závislosti a pracovníci školních poradenských týmů si dobře uvědomují, co se děje. Všichni tiše sledují, jak se nové formy nikotinu rozlévají do těl čtrnáctiletých uživatelů, často bez vědomí rodičů.
Česko zatím nezareagovalo. Žádné plošné vzdělávací kampaně, žádné zpřísnění prodeje, žádné limity koncentrace nikotinu. Mezitím se ale buduje trh, který je připraven explodovat. Do pěti let se podle amerických odhadů tržby z prodeje nikotinových sáčků ztrojnásobí. Otázka tedy možná nezní, jestli to zasáhne českou mládež, ale ajk rychle.
„Musíme vědět, co to je. Jak to vypadá. A co to v těle dělá,“ řekla Kellie Whiteheadová pro New York Post. A v tomto bodě s ní nelze než souhlasit.
Zdroje: Autorský text, text byl připraven na základě odborných poznatků, na něž autorka odkazuje přímo v těle textu