Ozempic na hubnutí je vlajkovou lodí černého trhu: Odborníci vydali důrazné varování

Zdravě a fit 14/04/2025 Od Jitka Sajdová Ozempic  na hubnutí je vlajkovou lodí černého trhu: Odborníci vydali důrazné varovánízdroj: Haberdoedas on Unsplash

Ještě před pár lety by asi málokdo čekal, že lék původně určený diabetikům vyvolá masivní celosvětovou hubnoucí horečku. Ozempic slibuje neskutečné výsledky, o čemž referuje i řada celebrit včetně Elona Muska, Kim Kardashian nebo Oprah Winfrey. Jenže skutečně jde o takový zázrak? Lékaři mají jasno a vydávají důrazná varování.

Americký sen o snadném hubnutí už vyrazil přes oceán do Evropy ve velkém. A samozřejmě doputoval až do Česka. I u nás vyvolal „double effect“: masivní zájem veřejnosti a zároveň obavy odborníků. Lék s vysokou koncentrací semaglutidu je bezpečný. V roce 2017 získal registraci od americké FDA v roce 2017. Avšak je nutné podotknout, že je určen výhradně pro léčbu diabetu 2. typu a ve velmi vzácných případech jako doplněk k léčbě vysokého stupně obezity. O tom však musí rozhodnout lékař po pečlivém zhodnocení kompletní anamnézy pacienta.

Jojo efekt zaručen?

Ozempic pracuje na poměrně jednoduchém principu. V těle napodobuje hormon GLP-1, který po jídle signalizuje mozku pocit sytosti. Jeho druhou funkcí je pak zpomalené vyprazdňování žaludku. To znamená, že jeho účinnost je podobná jako bandáže žaludku, což ostatně potvrdila pro Deník N i lékařka a vědkyně Adela Penesová ze Slovenské akademie věd. 

Odborné práce potvrzují, že semaglutid vede k významnému úbytku hmotnosti – obvykle 10 až 15 % tělesné váhy za rok. Jenže s jedním velkým „ale“. Po vysazení léku se váha většinou vrací.  Tento „jojo efekt“ souvisí s tzv. metabolickým set-pointem, tedy váhovým nastavením mozku, které se Ozempicem podaří dočasně přelstít, ale ne přeprogramovat.

Navíc má poměrně širokou škálu nežádoucích účinků. Mezi nejčastější potíže patří nevolnost, zvracení, průjem nebo naopak zácpa, nadýmání a bolesti břicha. To potvrzuje i oficiální příbalová informace společnosti Novo Nordisk. Vzácnější, ale o to vážnější komplikace zahrnují akutní zánět slinivky břišní, žlučníkové potíže a u některých pacientů i poškození ledvin. V preklinických studiích na hlodavcích se navíc objevilo zvýšené riziko medulárního karcinomu štítné žlázy, což vedlo k tomu, že lidé s rodinnou zátěží tímto typem nádoru by se měli použití Ozempicu vyhnout. Upozornila na to FDA.

Ozempic mezi obezitou a černým trhem

V českém prostředí, kde podle dat OECD trpí nadváhou nebo obezitou téměř 58 % dospělé, našel Ozempic až nečekaně vřelou půdu. „Jedná se o velmi potentní antidiabetikum a antiobezitikum. Pacienti často dosáhnou tak dobré kompenzace, že mohou vysadit i inzulin,“ popsala výhody pro pacienty, u nichž má lék význam diabetoložka Martina Breburdová.

Achillovou patou ale zůstává černý trh a zneužívání léku, kvůli kterému vydalo Ministerstvo zdravotnictví nová přísnější pravidla pro jeho preskripci – předepsat ho může pouze diabetolog, endokrinolog nebo internista a jen pacientům s prokázanou cukrovkou.

Nelegální obchod tímto rozhodnutím ale paradoxně nevymizel, nýbrž se posílil. Problém však je, takový preparát není schválený, ani zkontrolovaný a o jeho účincích i bezpečnosti by tak šlo s přehledem pochybovat. SÚKL už od roku 2023 důrazně varuje před falešnými přípravky, které často obsahují neznámé látky nebo špatné dávky a mohou způsobit vážná poškození, včetně nevratných postižení životně důležitých orgánů.

Zdroj: FDA, SÚKL, Forbes, School of Molecular & Cellular Biology

 

Nejnovější články