TikTok zaplavily bradavky. Tvůrci schválně testují cenzuru a tvrdí: „Sklouzlo to… omylem“

Zprávy dne 07/07/2025 Od Michal Vatrs TikTok zaplavily bradavky. Tvůrci schválně testují cenzuru a tvrdí: „Sklouzlo to… omylem“zdroj: Unsplash

Trend „náhodného odhalení“ sbírá miliony zhlédnutí. Tvůrci kalkulují s algoritmem, společnost řeší sexualitu a feminismus. A bradavky jsou zase středem pozornosti.

Na TikToku v posledních měsících bují nový virální trend, který kombinuje dravý marketing, erotický náznak a záměrně nepřiznaný kalkul. Množí se videa, kde ženám „omylem“ sklouzne tílko nebo se pootočí kamera v ten nejchoulostivější okamžik, čímž dojde k náznaku odhalení bradavky. Tvůrci přitom spoléhají na to, že platforma nestihne obsah okamžitě smazat – a jejich zhlédnutí tak letí vzhůru. Trend se šíří pod hashtagy jako #nippleslip, #accidentalslip nebo přímo #freethenipple a stal se fenoménem současné virální kultury.

Při hlubším pohledu je zřejmé, že tyto „nehody“ nejsou náhodné. Mnozí influenceři otevřeně přiznávají, že se jedná o pečlivě připravené scénáře. Na Redditu například jeden uživatel uvedl, že natočil video, které jen navozovalo dojem odhalení, ale nic neukázalo. Přesto video nasbíralo přes 40 tisíc zhlédnutí. Tato technika funguje dokonale – divák čeká až do konce a algoritmus video díky vysokému „watch time“ šíří dál.

Do celé záležitosti se nechtěně zapojila i zpěvačka Camila Cabello. Během živého přenosu v britském pořadu BBC Morning Live jí sklouzlo tílko a bradavka se krátce objevila na kameře. Incident vzbudil obrovskou pozornost, ale Cabello situaci otočila ve svůj prospěch. Na TikToku zveřejnila zábavné video, kde parodovala celý moment, a žertovala, že si příště pořídí lepší krytky. Událost zpracoval i magazín Glamour, který upozornil na to, jak se hranice soukromí posouvá, a jak slavné ženy musejí čelit sdílení intimních záběrů bez souhlasu.

Za tímto trendem se ale skrývá víc než jen touha po pozornosti. Symbolika bradavek se dlouhodobě pojí s hnutím #FreeTheNipple, které vzniklo jako protest proti dvojímu metru v přístupu k ženské a mužské nahotě. V některých státech USA už soudy uznaly, že pokud muži mohou být nahoře bez, ženy by měly mít stejná práva. Jedním z takových příkladů je stát Colorado, kde bylo v roce 2019 zrušeno omezení veřejného odhalování ženských ňader. Přehled celé historie hnutí nabízí stránka Wikipedia.

Přesto na TikToku pravidla platí globálně a algoritmy platformy se drží přísné moderace obsahu – přinejmenším na papíře. Ve skutečnosti se většina těchto videí nesmaže, dokud nedojde k hromadnému nahlášení. A do té doby už mají statisíce zhlédnutí. Tvůrci tak záměrně balancují na hraně – ukázat co nejvíc, ale neporušit pravidla. Nejriskantnější klipy sice mizí, ale většina zůstává aktivní. A TikTok je odměňuje vysokým dosahem.

Zatímco část veřejnosti vnímá celý trend jako vtipnou součást internetové zábavy, jiní ho kritizují jako pokus zneužít feministickou symboliku pro vlastní zisk. Přes hashtagy jako #freethenipple dnes proudí obsah, který má k původnímu aktivismu daleko. Místo osvobozování žen z cenzurních pravidel sociálních sítí jde často jen o rafinovaný clickbait.

Ale právě to z něj dělá virální hit. Spojuje totiž atraktivní vizuál, nádech zakázaného ovoce, přirozenou zvědavost publika a touhu tvůrců prorazit. A dokud bradavka zůstane společenským tabu, budou „náhodné nehody“ na TikToku dál sbírat sledovanost a rozdělovat veřejnost.

Nejnovější články