Ženy přiznávají odpor k partnerovi, přesto s ním dál žijí pod jednou střechou – „Nechci, aby se mě dotýkal“

Zprávy dnePsychologie 13/07/2025 Od Michal Vatrs Ženy přiznávají odpor k partnerovi, přesto s ním dál žijí pod jednou střechou – „Nechci, aby se mě dotýkal“zdroj: Unsplash

Na TikToku přibývá žen, které přiznávají odpor k dotyku partnera. Žijí spolu, ale fyzická blízkost jim způsobuje úzkost.

„Zastaví se mi dech, když se mě dotkne. Miluju ho, ale nesnesu jeho ruku na svém těle,“ napsala jedna z uživatelek Redditu, kde se otevřela diskuse o fenoménu, který anglicky mluvící ženy nazývají „touch aversion“. Tedy averze ke kontaktu – paradoxně v rámci blízkého vztahu. Stejné výpovědi se začaly objevovat i na TikToku. Některá videa mají statisíce zhlédnutí, jako například klip, kde mladá žena přiznává: „Když se mě dotkne, moje tělo ztuhne. Nechci to, ale děje se to.“

Psychologové se shodují, že podobný odpor k doteku nemusí vždy znamenat ztrátu lásky. Ve odborném přehledu na serveru Psychology Today je popsán fenomén, kdy se tělo staví proti intimitě jako forma nevědomé obrany. „Dotyk může spouštět stres, pokud v sobě potlačujete hněv, vyčerpání nebo nejistotu,“ uvádí autorka článku Zaria Gorvett. Reakce těla tak může být výrazem vnitřního konfliktu, který rozum nedokáže definovat, ale tělo už nechce snášet.

Další výpovědi žen potvrzují, že nejde o výjimečný jev. „Nevadí mi s ním žít, vařit, mluvit. Ale doteky mi vadí. I objetí. Mám pocit, že se dusím. Cítím odpor a nechci to říkat nahlas,“ sdílela uživatelka TikToku ve videu, které spustilo vlnu sdílených zpovědí. Reakce byly překvapivě chápavé. „Nejsi jediná. Taky jsem to tak měla,“ připsala jiná žena.

Na britském fóru Mumsnet se ženy svěřují s podobnými zkušenostmi: „Přijdu domů a on mě chce obejmout. A já musím jít do koupelny, protože mi je fyzicky špatně.“ Výpovědi se objevují pod hesly jako relationship touch aversion nebo intimacy anxiety, a většinou popisují ambivalentní vztah – emocionální blízkost bez tělesného přijetí.

Zajímavé je, že výpovědi mužů jsou v této oblasti minimální. Možná jde o ženské specifikum – silnější tělesné vnímání, tlak na sebeobětování, nebo přecitlivělost na emocionální bezpečí. Podle sexterapeutky Vanessy Marin je takzvaná „bristle reaction“ tělesná reakce žen na fyzickou blízkost partnera ve chvíli, kdy už emocionálně nefunguje propojení. Tělo ztuhne, ustoupí, nebo zareaguje averzivně. Mnohé ženy o tom poprvé mluví právě až na sociálních sítích – anonymně, bez odsouzení.

Odpor k fyzické blízkosti tak nemusí znamenat konec vztahu. Může být jen tichým signálem, že něco hlubšího volá po změně. A dokud se o tomto tématu nebude mluvit otevřeně, zůstane v tělech tisíců žen jen nevyslovené: „Nechci, aby se mě dotýkal.“

Nejnovější články