Los Angeles zažívá jednu z nejhorších přírodních katastrof ve své historii. Požáry, které od začátku ledna devastují město a okolní oblasti, si vyžádaly nejméně šestnáct obětí a přinutily k evakuaci přes 150 tisíc obyvatel. Mezi postiženými jsou i hollywoodské osobnosti.
Požáry nešetřily ani prominentní čtvrti Los Angeles, kde mají své domovy mnohé hollywoodské osobnosti. O střechu nad hlavou přišla například dědička světového impéria Paris Hilton. „Je to, jako by část mého života zmizela v plamenech. Každý kout toho domu byl spojený s nějakou vzpomínkou,“ uvedla Hilton v rozhovoru pro zahraniční média. „Nejsou to jen materiální ztráty, jsou to roky života, které se už nevrátí.“

O dům přišel i Mel Gibson. Z jeho reakce je jasně rozpoznatelný hněv, který herec obrátil proti místním zákonodárcům. „Viděl jsem, jak můj dům mizí v plamenech. Bylo to, jako by přede mnou zmizela celá kapitola života. Co mě ale znepokojuje nejvíc, je fakt, že jsme na to nebyli připravení,“ řekl Gibson. „Kde jsou všechny ty investice do prevence, o kterých se mluvilo? Peníze z daní pravděpodobně posloužily na něco jiného, možná na guvernérovy účesy,“ dodal ironicky.
Mezi dalšími postiženými je Anthony Hopkins nebo Adam Brody. I přestože z jejich sídel zbyly jen střípky však zachovali dekorum a vyjádřili podporu rodinám, které přišly o všechno. Vidina toho, že jim totiž někdo škodu nahradí, se už pomalu, ale jistě vytrácí...
Kdo to všechno zaplatí?
Odhady škod způsobených požáry se pohybují kolem 150 miliard dolarů. „Pojišťovny čelí enormnímu tlaku a mnoho domácností nemá jistotu, zda dostane pojistné plnění,“ uvedl ekonom Marcus Feldman. Lze také nyní očekávat tak markantní nárůst výdajů na pojištění majetku, že je otázkou, zda si jej v budoucnu vůbec bude moci někdo dovolit. „Nárůst katastrofických událostí vede k rostoucím nákladům, což může v budoucnu znamenat, že pojištění bude pro střední třídu nedostupné,“ potvrdil Feldman.

Otázkou jako takovou je i samotná náhrada ekologických škod. „Požáry zničily tisíce hektarů lesů, což bude mít dlouhodobé dopady na biodiverzitu i kvalitu ovzduší,“ uvedl Ted Marrow, profesor environmentálních studií na Kalifornské univerzitě. Jeho odhady bohužel nejsou příliš optimistické. „Musíme se připravit na to, že podobné události se budou opakovat s větší intenzitou.“
Stále není vyhráno
Boj s ohněm je navíc nekonečný, i přestože bylo nasazeno přes 1 400 hasičů, včetně posil z Kanady a Mexika. Jejich práce je komplikována silnými větry a extrémními klimatickými podmínkami. Hasiči se kromě hašení zaměřují také na ochranu obyvatel a klíčové infrastruktury.
„Je to neuvěřitelně náročné. Sotva uhasíme jedno místo, objevuji se nová ohniska,“ popsal situaci jeden z hasíčů v rozhovoru pro CNN. „Ale nevzdáváme se. Lidem musíme poskytnout bezpečí.“

Podpora sílí
Jediné, co je nyní pro všechny zasažené utěšující, je podpora okolí. Komunita Los Angeles ukazuje v těžkých časech obdivuhodnou solidaritu. Do záchrany anebo podpory obětí se zapojují i zvučná jména. Herečka Jennifer Garner například zorganizovala charitativní sbírku na podporu obětí požárů a aktivně se podílí na pomoci evakuovaným rodinám. „Tohle není jen krize, je to zkouška naší schopnosti držet při sobě,“ uvedla Garner.
Pozadu nezůstávají ani princ Harry a Meghan Markle, kteří přispěli nejen finančně, ale i osobní účastí na distribuci potravin, vody a hygienických balíčků, pro evakuované rodiny.
Zdroj: The Sun, Bild