Lék, který zabil Michaela Jacksona znovu úřadoval: O život bojuje miliardář a král kasin Tsoukernik

Kauzy a aféry 16/01/2025 Od Daniela Beniak Lék, který zabil Michaela Jacksona znovu úřadoval: O život bojuje miliardář a král kasin Tsoukernikzdroj: Alan Light, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons, Zoran Veselinovic, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons, pixabay, unsplash

Miliardář Leon Tsoukernik leží od včerejšího večera v nemocnici v kritickém stavu. Podle dostupných informací jej do nemocnice transportoval vrtulník poté, co zkolaboval v Chodové Plané. Za jeho stavem má údajně stát nitrožilní aplikace léku Propofol, což je stejná látka, která v roce 2009 zabila Michaela Jacksona.

Jak je možné, že lék, který patří výhradně na operační sály a do rukou zkušených anesteziologů, pronikne do světa, kde by nikdy neměl co dělat? Propofol je navržen tak, aby pod přísným dohledem navodil stav hlubokého bezvědomí během chirurgických zákroků. 

Jde o silné anestetikum s přísnými pravidly distribuce a použití. Přístup k němu je vázán na zdravotnická zařízení a jeho podávání musí výhradně probíhat pod dohledem lékaře vybaveného přístroji k monitorování životních funkcí pacienta.  Každý, kdo s touto látkou manipuluje mimo rámec lékařské praxe, se pohybuje na tenké hranici. 

Smrtící kombinace

Stejná látka ukončila osud i kariéru Michaela Jacksona. Geniální zpěvák zemřel 25. června 2009 v Los Angeles v důsledku akutní intoxikace právě Propofolem, což potvrdila oficiální pitva.

V den své smrti byl Michael Jackson pod dohledem svého osobního lékaře Conrada Murraye, kterého najal výhradně pro přípravu na plánované turné This Is It. Murray podal Jacksonovi kombinaci sedativ, včetně lorazepamu a midazolamu, aby mu pomohl usnout. Tyto léky však nezabíraly podle zpěvákova očekávání, a proto Murray sáhl po Propofolu. Anestetikum bylo aplikováno v domácím prostředí, bez odpovídajícího vybavení, které by mohlo monitorovat Jacksonův zdravotní stav.


Čtyři roky natvrdo

Murray, který měl na zpěváka dohlížet, opustil místnost, údajně aby vyřídil telefonní hovor. Když se vrátil, našel Jacksona v bezvědomí. Podle vyšetřování Conrad Murray zanedbal základní lékařské standardy. Otázkou zůstává také to, proč zavolal tísňovou linku až po 20 minutách.

Soudní proces odhalil mnoho pochybení. Soud jej uznal vinným z neúmyslného zabití a odsoudil k čtyřem letům vězení. Verdikt byl postaven na tom, že Murray jednal s hrubou nedbalostí, která přímo vedla k fatálním následkům.

Bude se vyšetřovat vražda?

I v případě Leona Tsoukernika policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z těžkého ublížení na zdraví. Zatím se tedy nehovoří o vraždě, ale okolnosti, za kterých byl Propofol aplikován, mohou tento pohled změnit. „Prověřujeme možné protiprávní jednání a vyhodnocujeme všechny dostupné důkazy,“ uvedla policejní mluvčí Iva Vršecká. Pokud by se prokázalo, že někdo úmyslně podal Tsoukernikovi dávku Propofolu s cílem jej poškodit nebo dokonce zabít, mohlo by být obvinění překvalifikováno na pokus o vraždu.

Zdroj: Autorský text/PČR, Britannica

Nejnovější články