Sítě zasáhlo evoluční retro? TikTokerka si cpe do úst špenát a říká, že je dinosaurus. Inspiruje masy

Kauzy a aféryZdravě a fit 14/04/2025 Od Kateřina Kiliánová Sítě zasáhlo evoluční retro? TikTokerka si cpe do úst špenát a říká, že je dinosaurus. Inspiruje masyzdroj: TikTok / Jane Doe (@sahmthingsup)

Zdá se, že internet našel nový výživový fenomén – a tentokrát v něm hrají hlavní roli listová zelenina a pravěké instinkty. TikTokerka @sahmthingsup zaujala miliony lidí tím, že jednoduše stojí nad dřezem a cpe si do úst syrový špenát jako hladový Brachiosaurus.

Žádné složité saláty, žádné dlouhé přípravy, jen instinktivní návrat k přírodě – nebo alespoň tak to tvrdí její fanoušci. Je to revoluční způsob, jak přijmout zdravou stravu, nebo jen další virální absurdita? Ať tak či onak, „dinosauří čas“ dobývá sociální sítě.

@sahmthingsup I’ve been going strong on dinosaur time for about a week now as a supplement to my normal lunches and I feel pretty good. So maybe try it out #greens #healthy #healthyliving #healthyrecipes #healthylifestyle #fyp #dinosaur #dinosaurtime #Fitness #fitnesstips #nutrition #nutritiontips #macros ♬ original sound - sahmthingsup

Od nutriční disciplíny k zelené anarchii

Jak sama uživatelka přiznává, dlouhá léta zápasila s nutností zařazovat do svého jídelníčku dostatek listové zeleniny. Jako sportovkyně si sice dobře uvědomovala její přínos, jenže realita byla tvrdá: saláty jsou pracné na přípravu. A pak narazila na někoho, kdo v internetové diskuzi přiznal, že se jednoduše postaví k dřezu a hrst špenátu do sebe nahází bez zbytečných ceremonií. „Přišlo mi to geniální,“ řekla pro New York Post a přiznala, že si z toho vytvořila vlastní rituál.

Jenže protože lidský mozek umí skvěle fantazírovat, začala při svém netradičním způsobu konzumace zeleniny myslet na obrovské býložravce. „Vždycky mi to připomnělo Brachiosaura, jak ukusuje listy ze stromu v Jurském parku,“ vysvětlila výše zmíněnému zahraničnímu médiu. Stačilo už tedy jediné - nahrát video na TikTok a dát publikovat.

Dinosauří dieta dobývá internet

Na to, se dělo potom, lze koukat s obdivem i podivem. Z virálních videí se stal fenomén. Nyní má @sahmthingsup tisíce následovníků, kteří si osvojili její „lenivý“ přístup ke konzumaci zeleniny a nadšeně komentují, jak jim tento trik usnadnil život. „Chceš říct, že nemusím připravovat saláty, sekat a míchat? Právě jsi mi změnila život!“ napsal jí například jeden z uživatelů. Další pak doporučoval, aby si lidé ke svému dinosauřímu hodování pustili dokument o pravěkých plazech – prý to dodá ještě větší autentičnost. 

Zdravotní přínosy – a pár varování

Ačkoliv dinosauří metoda vzbuzuje úsměvy, pokud skutečně přiměje část odpůrců zeleniny ke její konzumaci, jde o trend bezpochyby vítaný. I když ne tak proto, že syrový špenát je bohatý na železo, což je snad nejstarší mýtus vůbec. Traduje se totiž už od 19. století.

Jde o omyl vzniklý špatným zápisem vědeckých údajů. Původně se mělo za to, že špenát obsahuje asi desetkrát  více železa, než ve skutečnosti má. Šlo o mylný přepis desetinné čárky. Místo přibližně 2,7 mg železa na 100 g, které špenát skutečná má, byl údaj nesprávně interpretován jako 27 mg – což by ze špenátu dělalo téměř železnou rudu mezi potravinami. I tak je ale plný vitamínů, antioxidantů a dalších prospěšných látek podporujících zdraví srdce a mozku. Navíc pomáhá zvýšit celkový příjem vlákniny.

Zdroje: Autorský článek, New York Post, Idnes, TikTok

Nejnovější články